top of page

Můj příběh

„Tak s tímhle kojit nebudete!“ Věta, kterou jsem uslyšela po narození prvního syna. Tenkrát jsem ještě netušila, jak důležitá tato věta pro můj život bude a odstartuje začátek mé cesty. Pro většinu lidí je to jen pár slov, ale pro maminku, která před pár okamžiky porodila své miminko, může být velmi zraňující. Rezonovala mi hlavou dlouho, spolu s dalšími. 

 

„To je ta s blbýma prsama.“

„Vy jste ta, co nekojí?“

„Však mu dejte flašku, vy s tím všichni naděláte.“

„No co jste čekala, kojení bolí.“

 

Prvního syna jsem přes všechnu snahu nekojila. Obrovsky mi chyběla podpora, jiná žena, která by mě vyslechla, pomohla a poradila mi, jak na to. Ale byla jsem na to sama. Každé synovo přisátí neuvěřitelně bolelo a nedalo se vydržet, při prosbě o pomoc jsem se na oddělení šestinedělí setkala pouze s narážkami na špatná prsa a mou neschopnost. Nakonec jsem to s pocitem absolutní prohry vzdala. O pomoc zkušené laktační poradkyně jsem se bála požádat. Měla jsem velký strach, že přijde zase někdo další, kdo mi řekne, jak špatná máma jsem. 

Iveta Langerová – laktační poradkyně a poradkyně při nošení MAMILA, o. z.

O pár let později se nám narodil druhý syn. Porod byl nádherný, vědomý a klidný. Intenzivně jsem se připravovala nejen na porod samotný, ale i na kojení. I přesto jsem si znovu na vlastní kůži zažila mnohé komplikace. Syn se po porodu nechtěl několik dní přisát, dlouhou dobu mě trápily bolesti a poranění bradavek, záněty. Bojovala jsem se sníženou tvorbou mléka, synovou dráždivostí, ustavičným zvracením, pláčem, minimálním spánkem. Byl v tom však zásadní rozdíl. Věděla jsem, že to nevzdám a že se mám na koho obrátit. Věděla jsem, že „s tímhle teda rozhodně kojit budu“. A že na to nemusím být sama.

 

Kvůli mým zkušenostem a zážitkům se na mne začaly obracet těhotné kamarádky, se kterými jsem probírala přípravu na porod, porod samotný a následně i jejich potíže s kojením po narození miminka. A právě tady jsem našla svou cestu, kterou jsem tak dlouho hledala. Po rodičovské dovolené jsem se na pár měsíců vrátila do svého dlouholetého zaměstnání v internetové firmě, nicméně jsem věděla, že mě tato práce nebude činit šťastnou. Proto jsem se v lednu 2022 rozhodla odejít a vydat se směrem, který mi dává obrovský smysl a naplnění. V dubnu 2022 jsem absolvovala kurz pro poradkyně při nošení dětí a v květnu 2022 jsem se stala certifikovanou laktační poradkyní MAMILA, o. z. A tím to určitě nekončí…

Někdy může být nesmírně těžké požádat někoho o pomoc. Vpustit do bezpečí svého domova cizího člověka a svěřit mu své starosti nejen s kojením, ale i zážitky z porodu či nejistotu týkající se péče o miminko. Chápu to. Pokud si ale nejste jistá, zda Vaše miminko pije dostatek mléka, potřebujete poradit s vhodnou polohou, bolí Vás prsa či bradavky, chcete se naučit vázat miminko do šátku nebo si jen potřebujete popovídat a ujistit se, že je všechno v pořádku, nebojte se mne kontaktovat ještě dnes. Přijedu za Vámi co nejdříve to bude možné a společně to zvládneme. Nebuďte na to sama.

 

Pokud miminko teprve čekáte, moc ráda se s Vámi sejdu a na kojení Vás připravím.

 

Protože správný začátek je důležitý. 

 

Protože na kojení záleží. 

 

Protože kojení je víc než jen mateřské mléko. 

Laktační poradkyně a poradkyně při nošení MAMILA, o. z.

bottom of page